FlexiControl to narzędzie informatyczne pozwalające zarządzać zdefiniowanymi ryzykami i wspierające procesy kontroli wewnętrznej w firmie.
System poprawia dostępność, czytelność i jakość informacji opisujących procesy kontrolne wewnątrz przedsiębiorstwa. Pozwala również na:
-
usystematyzowanie informacji na temat ryzyk,
-
przygotowanie nowych kontroli,
-
aktualizację bieżących procedur kontrolnych,
Dodatkowo FlexiControl daje możliwość monitorowania postępu prac związanego z wdrożeniem kontroli i planów naprawczych. Dzięki temu zapewnia aktualny obraz środowiska kontroli firmy i wskazuje obszary wymagające uwagi.
Najważniejsze cechy programu FlexiControl
|
Dokumentowanie |
|
Wdrożenie
i realizacja
|
|
Monitorowanie
i raportowanie
|
-
Zastępuje rozproszoną informację o ryzykach i kontrolach przez udokumentowanie ich w jednym narzędziu z dostępem online.
-
Jest repozytorium wiedzy o ryzykach i kontrolach jakie przypisane są do procesów i podprocesów, wraz z ich zależnościami.
-
Narzucając jeden wspólny katalog procesów, podprocesów i ryzyk ułatwia nadzór nad kontrolami, zapewniając spójność i poprawność informacji w jednej spółce lub grupach spółek w ramach jednej organizacji.
|
-
Ułatwia monitorowanie skuteczności systemów kontroli wewnętrznej poprzez przejrzystą informację o liczbie i jakości kontroli adresujących ryzyka w procesach.
-
Przechowuje i raportuje wyniki oceny procedur kontrolnych w procesach oraz proponowane działania naprawcze.
-
Umożliwia stworzenie niezależnego katalogu planów naprawczych wraz z datami ich wdrożenia i osobami za nie odpowiedzialnymi.
|
-
Zbiór predefiniowanych raportów umożliwia użytkownikom łatwe uzyskanie informacji dotyczącej statusu kontroli i przebiegu audytu kontroli.
-
Funkcja raportowania pozwala zarządzać zidentyfikowanymi ryzykami, kontrolami i audytem tych kontroli.
|
Raportowanie FlexiControl
Integralną funkcjonalnością systemu jest możliwość generowania raportów pokontrolnych. Dzięki wdrożeniu systemu Spółka na bieżąco uzyskuje wgląd do podsumowania wszystkich kontroli w procesach wymaganych usprawnień oraz czy plany naprawcze są realizowane zgodnie z harmonogramem.
Raporty są generowane automatycznie na podstawie danych z Matrycy Kontroli i podsumowują wszystkie informacje na temat:
-
liczby kontroli efektywnych, nieefektywnych i do wdrożenia
-
szczegóły kontroli do wdrożenia oraz przypisanych do nich planów naprawczych,
-
podsumowanie wykonania planu audytu.
Przykładowy raport poniżej pokazuje liczbę kontroli w procesie naliczenia i wypłaty wynagrodzeń:
